הדפסי אמנות בסטודיו

עיניין אותי מאד להצליח לשכפל רישום כזה חד-פעמי בכמות גדולה. ומסתבר שלא רק אותי מעניין כזה נושא. בעבר, לפני המצאת הדפוס כפי שאנו מכירים אותו כיום, ייצרו מוצרי אומנות בתפוצה רחבה על ידי שימוש בטכניקות הדפס שונות. אם זה בדפוס-רשת, שנעשה בעזרת רשתות משי (או פוליאסטר כיום) או בתחריט, דפוס בלט, ומה שמשך אותי היא טכניקת הדפס חיתוך לינולאום. על זה אכתוב בפוסט הבא. ה"שיכפול" הזה הוא היום אחד מהתחומים באמנות שנקרא "הדפס". היכולת להעתיק במדויק יצירת אמנות באיכות מעולה.

BMW

חיתוך לינולאום- איך הגעתי אליו וכיצד הוא נעשה?

לפני כמה שנים, בלילה קר, מול מסך המחשב המנוכר ישבתי וחישבתי כמה שקלים נשארו לי בחשבון הבנק ואם יספיקו לי בכלל, עד סוף החודש. ושוב הרצון לפרוץ קדימה גרם לי לגלוש לאתר מכירות סיני ולהזמין משם ערכת דפוס משי מאיטליה: הכוללת רשת להדפסה, אמולסיה, צבע ומגב. שנים של רישום אקדמי ולא אקדמי כחלק מהתרגול היומיומי של כל אנימטורית\אמנית רצינית ושהרישומים ישכבו אצלי במגירה?

 הרעיון המקורי שלי היה פשוט להדפיס אותם בסדרות ממוספרות. לאחר שערכת דפוס שלי הגיעה, די מהר, יש לציין מחו"ל. פתחתי אותה ופשוט צפיתי בסרטוני יוטיוב על איך מדפיסים חולצה ועל איך מדפיסים תמונה. לקחתי בהמשך גם קורס קצר בסדנה תל אביבית. רכשתי ניירות ועוד רשתות הדפסה במחסן הדפוס של ארטא והיום יש לי יכולת טכנית בסטודיו להדפיס בדפוס משי גם טקסטיל וגם נייר. גם עץ ועוד. למשל זה איור שלי שהודפס בדפוס רשת (משי) ושנקרא "נוח" על פי שיר של יורם טהרלב, בביצוע מתי כספי. כל החיות שבשיר מופיעות באיור.

חיתוך לינולאום הוא טכניקת דפוס נוספת שגיליתי ממש בחודשים האחרונים, שמסעירה את דמיוני ומעסיקה אותי רבות בערבים. הלינולאום הוא בעצם תחליף של לוחות העץ בחיתוכי העץ היפניים (עדיין משתמשים בעץ בנוסף). הוא חומר חדש יחסית, קיים במאה שנים האחרונות, וישנם אמנים רבים ונהדרים באירופה, אנגליה, שוויץ. אני עוקבת למשל, אחרי אמנית הדפוס לאורה בוסוויל, בעלת ערוץ היוטיוב העשיר במידע (ובפרסום עצמי) ואחרי הולי מאנגליה מאתר handprinted שמסבירה על כל טכניקות הדפוס הידניות. הלינולאום הוא רך יחסית לעץ. מעבירים את האיור ללוח הלינו בעזרת עפרון או נייר קופי, עם סכינים מיוחדות מתחילים לגלף את הפלטה. היכן שהחומר מוסר, יהיה שקע שהצבע לא יחדור ולא יצבע את הקטע הזה. ואילו איפה שיש בלט (בליטה) החומר יצבע את הפלטה. כמו בתמונה למטה:

נושא לינוקאט

הלוח הזה שייך להדפס וספה ושני חתולים שגם נמצא בחנות החדשה. ההדפסה יכולה להעשות במכבש דפוס, שאין לי עדיין. או בעזרת לחץ פיזי מתון עם כף. כן – כף מטבח שבתנועה סיבובית עוברת על הנייר שמוצמד לפלטה, אחרי שמרחנו אותה בדיו מיוחד להדפס לינו. הלחץ הזה ברוב הפעמים מספיק כדי להעביר את הציור אל הנייר. וכך חוזר חלילה (כמו באנימציה) מורחים שוב את הפלטה בצבע, מצמידים נייר מיוחד להדפס ולוחצים עם כף. ההדפסות נעשות בסדרות ממוספרות וחתומות. סדרה אם זכרוני אינו מטעני היא 25 עותקים של האיור. המספור התחתון מציין כמה עותקים קיימים בעולם מההדפס הזה והספרה שלמעלה מציינת את המספר הסידורי של העותק הנוכחי.

טכניקת ההחסרה- reduction linocut

חברה מהפייסבוק עזרה לי עם סרטון בנושא ומיד עשיתי 2 הדפסים בטכניקה הזאת. כי כיצד בעצם יוצרים צבעים בהדפס? הרי כל צבע ניצרך לפלטה משלו וזה המון עבודה…

בטכניקה הזאת אני מגלפת את הפלטה ואז מדפיסה את כל העותקים של השיכבה הראשונה בצבע שלהם. אחרי כן, מגלפת שוב, ומדפיסה את הצבע השני וכן הלאה. כמו בהדפס הנמר והדפס החוחית על חוח. אי אפשר לשחזר את ההדפסים האלה מכיון שהפלטה מגולפת בשלב האחרון לצבע האחרון ואלה הם הדפסים חד פעמיים. עדיין היה יפה לגלות את הציור כמו נוצר לנגד עיניי כשהדפסתי כל שיכבה ושיכבה. הנה ככה זה נראה בחוחית על חוח.

שיכבה1

שיכבה ראשונה של זהב בהיר, רק כדי ליצור את ציור החוחית והנוצות הבהירות שלמטה.

שכבה2 חוחית

שיכבה שניה של חום שמגלה לנו את צורת הקוצים של החוח. 

שיכבה3

שיכבה שלישית של אדום בשביל המקור והרגליים.

חוחיות

והידד! שיכבה אחרונה של שחור שמבליטה את החוחית, תוחמת אותה למול הרקע ומגדירה מחדש את כל האיור. אפשר לרכוש את ההדפס הסופי בחנות החדשה www.studiochrivi.shop

הדפס נוסף הוא הדפס הנמר שגם נעשה בשיטה הזאת. כאן היה חשוב לי להראות גם את צבע הדף ולנצל אותו כלבן בשביל ההייליטס.

השיכבה הראשונה הייתה חום וככה הלוח של הלינו נראה (מימין). השיכבה השניה הייתה גוון כהה של חום ולבסוף הודפס השחור. ככה הלוח גולף לבסוף בשביל הצבע השחור הסופי של פסי הנמר והפרטים שלו. גם הדפס זה הוא חד-פעמי ולא ניתן לשחזור. את ההדפס הזה אפשר להשיג בחנות של הסטודיו.

SHARE IT
TELL
SHARE
SEND

לסיכום, הדפסי הלינו מאד מסעירים ומרגשים וקניתי לאחרונה מבחר של מוצרי טכסטיל בשביל להדפיס עליהם. כמו בנדנות לראש ותיקי כותנה אורגניים. ובקרוב אעדכן במוצרים החדשים. כמו כן, עדיין ממשיך מבצע הפתיחה של החנות החדשה עם 10 אחוזי הנחה בשימוש בקופון המצורף. מישלוח לכל רחבי הארץ.

כל טוב! רונית

ולכל מי שתהה מה לגבי רישום האופנוע…

אז האופנוע הזה בינתיים מודפס על כוס מג לשתיה חמה ובטח בעתיד תראו אותו על בנדנה או תיק. או סתם על חתיכת נייר\גלויה. פתוחה להצעות…

כתיבת תגובה

לוגו מונפש

לוגו מונפש לחברת נסיעות

תהליך הפקת הלוגו לחברת "ישראל טרנספורט" כלל שילוב של אנימציה דו ממדית ועבודה באפטר אפקטס. התהליך החל בבריף מקיף מהלקוח והמשיך בפיתוח של סקיצות ראשונות ועד לאישור הלוגו הסופי. שלבים כללו בדיקות ותיקונים לפי פידבק הלקוח, ובסופו של תהליך בחירת מוזיקה מתאימה לווידאו.

קרא עוד »
תרנגול על גג

איך עושים אנימציה בלי בינה מלאכותית?

לשמחתכם, הגעתם אל האתר העוסק רובו ככולו בהפקת אנימציה- מלוגו מונפש בתכנת אפטר אפקטס ועד אנימציה קלאסית מצוירת. בנוסף כמנהלת הסטודיו והאנימטורית הראשית יש לי ניסיון הדרכה באנימציה למגוון אוכלוסיות. כאן בסטודיו אני עוסקת בהפקת אנימציה מעל ל 22 שנים ואוכל לתת את פרספקטיבת המבט שלי על יצירת אנימציה כיום לעומת יצירת אנימציה עד לא מזמן. 

קרא עוד »